Plaza Grande – główny rynek kolonialnej części Quito

Podróże | cze 16 | 2021 | Bez komentarzy

Plaza Grande, czyli plac Wielki, znany jest również jako Plaza de la Independencia, plac Niepodległości. Należy wiedzieć, że jest on głównym rynkiem kolonialnej części Quito. Początkowo ulokowane było tu ujęcie wody. Z czasem wokół klepiska zaczęły wyrastać budynki, w tym katedra i pałac biskupi. Kolejnym ważnym gmachem była rezydencja należąca do Francisca Pizarra. Tak zwany pałac Pizarra (Palacio de Pizarro) jest jedynym budynkiem przy placu znajdującym się do dziś w rękach prywatnych. Obecnie mieści się w nim Hotel Plaza Grande, jeden z najbardziej luksusowych w całym Ekwadorze.

Natomiast pierzeję rynku zajmuje pałac Carondeleta. Naprzeciwko znajdował się niegdyś ratusz. Został on jednak wyburzony w 1962 roku i zastąpiony nowoczesną betonową konstrukcją Palacio Municipal. Na parterze obecnego ratusza mieszczą się biuro informacji turystycznej i kawiarnia.

Dużą część placu zajmuje park w stylu francuskim, założony przez prezydenta Gabriela Garcię Morena w XIX wieku. Z tego okresu pochodzą też najstarsze drzewa znajdujące się na placu. Dawne ujęcie wody w jego centrum miało formę fontanny, nim w 1809 roku zostało zastąpione pomnikiem Izabeli Katolickiej. W 1903 roku prezydent Eloy Alfaro zarządził budowę kolumny upamiętniającej rewolucję znaną jako „pierwszy zew wolności”. W stulecie tych wydarzeń, w roku 1909 roku, oficjalnie odsłonięto pomnik i przemianowano plac na plac Niepodległości.

Warto też wiedzieć, że część przestrzeni bezpośrednio przed pałacem prezydenckim pozostaje otwarta. Odbywają się tam zarówno uroczystości państwowe, jak i demonstracje polityczne (dosyć częste zjawisko w Ekwadorze). Pod tarasem okalającym katedrę i w podcieniach po przeciwległej stronie placu znajdują się restauracje, kawiarnie i sklepy.