Najbezpieczniejsze miejsce do odwiedzenia

Porady | cze 15 | 2021 | Bez komentarzy

Każdy ma swoje własne preferencje, bez wątpienia. Niektórzy bardziej lubią plaże niż krajobraz śródlądowy lub górski, inni wolą turystykę w miastach niż turystykę skupioną na obszarach przyrodniczych. Niektórzy lubią odwiedzić kilka miejsc i dobrze je poznać, a wolą pozostać w jednym miejscu przez całe wakacje. Niektórzy podróżni lubią sami zwiedzać cele podróży, a inni wolą wykupić wycieczki zorganizowane przez biuro podroży, ponieważ cieszą się z faktu poznawania nowych podróżników, z którymi mogą dzielić się swoimi odkryciami. Każdy ma swoje preferencje, ale pytanie brzmi czy są w 100% bezpieczne miejsce?

Jak tylko wyruszysz w podróż, zaczniesz zdawać sobie sprawę, że w większości miejsc ludzie mają życie tak normalne jak nasze. Są po prostu zajęci życiem, dojrzewaniem, karmieniem dzieci, uprawą roślin i przez większość czasu są szczęśliwi i zadowoleni, że przyjechaliście do ich kraju, aby go poznać, aby zobaczyć jak żyją. Z drugiej strony, istnieje wiele różnic, które oddzielają nas kulturowo od wielu ludzi na świecie. Społeczeństwa, które żyje w ciepłym lub nawet ekstremalnie ciepłym klimacie, zorganizowały się inaczej niż te, które żyją na bardziej umiarkowanych szerokościach geograficznych. Człowiek, który historycznie miał ryż lub kukurydzę jako główny węglowodan w swojej diecie, ma z reguł inną gastronomię niż ta, którą mamy w naszym społeczeństwie. Ludzie, których środowisko naturalne jest inne niż nasze, klimat inny niż nasz, przekonania i tradycje inne niż nasze, w końcu organizują swoje życie w inny sposób niż nasze, albo nie aż tak bardzo.

Albo nie aż tak bardzo, bo w końcu w każdym mieście, w każdym kraju, w każdym społeczeństwie, w każdym człowieku, istnieje najbardziej pierwotna potrzeba, aby iść do przodu, aby żyć dobrze, aby być szczęśliwym, ale zbytnio przywykliśmy do sporządzania list miejsc, których nigdy byśmy nie odwiedzili, szerokości geograficznych, które uważamy za nieznośne, ludów i zwyczajów, które nas przerażają. A teraz pytamy, czy te listy zostały sporządzone przez nas, czy przez innych? Interesy gospodarcze wielkich korporacji gospodarczych i krajów, które chcą kontrolować planetę, szepczą nam do ucha, że pewne zachowania, pewne zwyczaje, pewne kraje i pewni ludzie są niebezpieczni, im dalej od nas je odkładamy tym lepiej, nie są godne odwiedzenia, poznania, odkrycia.

Co jest bardziej niebezpieczne, odwiedzić miasto Tunis czy centrum Paryża, gdzie było o wiele więcej ataków niż w Tunezji? Co jest bardziej niebezpieczne, odwiedzić Albanię czy Stany Zjednoczone, gdzie zabójstwa z użyciem broni palnej są krajową epidemią? Gdzie przechadza się najspokojniej, przez centrum Chartumu, w Sudanie, czy Las Ramblas w Barcelonie? Co jest bardziej niebezpieczne, wyjść z domu lub pozostać w nim zamkniętym?