Żywiec to miasto w południowej Polsce, w Kotlinie Żywieckiej, które zwykle kojarzy nam się z piwem Żywiec, produkowanym w tamtejszym browarze.
Skojarzenie jest jak najbardziej słuszne, gdyż żywiecki browar jest jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta i największym producentem piwa w Polsce.
Co warto wiedzieć o żywieckich Habsburgach?
Warto wiedzieć, ze browar w Żywcu zawdzięczamy Habsburgom, którzy w Żywcu rządzili od 1838 roku. W tym właśnie roku, ówczesny właściciel ziem żywieckich, wystawił je na sprzedaż.
Terenem tym szybko zainteresował się książę cieszyński Karol Ludwig Habsburg. Zakupił żywieckie dobra i włączył w skład Komory Cieszyńskiej. Dzięki obecności Habsburgów, Żywiec zaczął sie prężnie rozwijać, szczególnie pod względem przemysłowym. A razem z industralizacją miasta szła też jego urbanizacja. Żywiec zaczął się rozrastać, przybywało coraz więcej ludzi do pracy w tamtejszych zakładach przemysłowych, a więc powstawało coraz więcej budynków mieszkalnych, czy budynków użyteczności publicznej. Habsburgowie zadbali również o siebie i zmienili oblicze żywieckiego zamku na neogotyckie, wybudowali Nowy Zamek w stylu neoklasycystycznym oraz przearanżowali park zamkowy.
Habsburski Park został uznany przez portal infobeskidy.pl jako jedno z najbardziej romantycznych miejsc tego regionu. Park Zamkowy w Żywcu został założony w 1712 roku w stylu włoskim. Habsburgowie dokonali renowacji parku i urządzili go w stylu angielskim. Park zyskał nowe elementy dekoracyjne, fontannę, liczne pergole, rozarium, a drewniane mostki nad kanałami zamieniono na kamienne.
Dziś park jest ulubionym miejscem rekreacji mieszkańców Żywca i turystów. Szerokie alejki zachęcają do spacerów i odkrywania tajemniczych zakamarków. Co ciekawe przy pałacu Habsburgów powstał Park Miniatur, w którym można obejrzeć miniatury najbardziej znanych atrakcji Podbeskidzia. Wstęp do parku jest możliwy każdego dnia i od świtu do zmierzchu, na noc Park jest zamykany. Nie obowiązują żadne bilety wstępu, więc każdy może pospacerować alejkami tego wyjątkowego miejsca.