Katedra w Arequipie jest jedną z najważniejszych budowli w całej Ameryce Łacińskiej. Jest to jedna z głównych budowli neoklasycznych w okolicy i główny budynek sakralny w tym peruwiańskim mieście.
Historia katedry w Arequipie
Historia katedry w Arequipie jest związana z powstaniem miasta, ponieważ jej budowa rozpoczęła się po założeniu miasta 15 sierpnia 1540 roku na Plaza de Armas. Choć początkowo był to prowizoryczny kościół, wkrótce został zastąpiony większym.
Budowa obecnej katedry w Arequipie rozpoczęła się, według dokumentów znajdujących się w archiwach, w 1612 roku i została ukończona w 1656 roku. Budowa przedłużyła się z powodu klęsk żywiołowych, które wystąpiły w tym regionie.
W dniu 1 grudnia 1844 r. wielki pożar doszczętnie zniszczył kilka części kościoła, a także wiele obrazów, rzeźb i mebli, sklepienia i filary. Odbudowa rozpoczęła się 15 grudnia 1844 r.
Trzęsienia ziemi i katedra
Architekt Lucas Poblete był odpowiedzialny za kierownictwo techniczne tej przebudowy. Jednak kilka lat później, 13 sierpnia 1868 r., miało miejsce jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii miasta. Było to długie i gwałtowne trzęsienie ziemi, które zniszczyło kilka części katedry. W ten sposób rozpoczęło się kilka lat renowacji. Po raz kolejny Lucas Poblete był odpowiedzialny za przebudowę dwóch wież i głównej fasady.
23 czerwca 2001 roku kolejne trzęsienie ziemi wstrząsnęło całym południowym Peru, a katedra ponownie doznała znacznych uszkodzeń. Lewa wieża została całkowicie zniszczona, a prawa poważnie uszkodzona. Odbudowa katedry trwała nieco ponad rok, a jej uroczyste otwarcie nastąpiło 15 sierpnia 2002 r.
Tymczasem co słychać w polskiej stolicy kościoła – Krakowie? Informacje znajdziesz w portalu www.naszkrakow.pl
Architektura katedry w Arequipie
Katedra w Arequipie to ogromna świątynia zbudowana z białego jesionu pochodzącego z kamieniołomów wulkanicznych, które znajdują się na tym terenie. Główną cechą charakterystyczną tej świątyni jest jej położenie, ponieważ zajmuje ona całą północną stronę Plaza de Armas. Katedra jest utrzymana w stylu rzymskim z trzema bramami, a potężne wieże są wkomponowane w fasadę. Znajdują się tam również dwa medaliony z brązu z 1836 r., roku konsolidacji Konfederacji Peru-Boliwia.
Klejnoty znajdujące się w peruwiańskiej katedrze
Wewnątrz znajdują się takie klejnoty, jak ołtarz główny, wykonany z białego włoskiego marmuru karraryjskiego przez Felippo Moratillę. Jednak tym, co naprawdę się wyróżnia, jest ambona, prawdziwy cud wyrzeźbiony w drewnie przez francuskiego mistrza Buisine Rigot.
Ponadto w nawie głównej znajdują się piękne rzeźby przedstawiające dwunastu apostołów. Znajduje się tam również duża lampa przywieziona z Sewilli oraz duże organy Loreta przywiezione z Belgii.
Podczas zwiedzania można podziwiać zarówno wnętrze, jak i małe muzeum katedralne. Można tu zobaczyć autentyczną biżuterię złotniczą wykonaną ze złota i kamieni szlachetnych. Istnieje możliwość wejścia na tarasy, aby podziwiać jeden z najlepszych widoków Arequipy.